Ako vybrať USB hub?

USB hub disponuje mnohými rôznymi výstupmi, ktoré oceníte nielen pri práci.

USB hub je veľmi praktické zariadenie, ktoré oceníte pri rozširovaní konektivity vášho stolného počítača, notebooku či mobilného telefónu. Podľa akých parametrov si USB hub môžete vybrať?

  • Michaela, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 5 minút

Typ USB hubu

USB hub s rozhraním 2.0

USB hub 2.0 je základným typom zariadenia, ktoré však nie je príliš efektívne pre rýchlu prácu. Disponuje veľmi nízkou rýchlosťou prenosu dát, napríklad videí alebo audiozáznamov.

  • Lacný

  • Vhodný pre myš a klávesnicu

  • Veľmi pomalá rýchlosť prenosu dát


USB hub s rozhraním 3.0

USB hub s rozhraním 3.0 je oproti 2.0 oveľa rýchlejší, preto ho oceníte najmä pri zapojení náročnejšej techniky.

  • Určený napríklad pre pripojenie reproduktorov

  • Rýchlejší prenos dát


USB hub s rozhraním USB-C

USB hub s USB-C rozhraním patrí k tým najmodernejším technológiám.

  • Veľmi rýchly prenos dát

  • Moderné zariadenie

  • Vhodný pre zapojenie externého HDD

  • Vyššia obstarávacia cena

Pre maximálnu prenosovú rýchlosť je potrebné, aby bol rozbočovač zapojený do USB-C alebo USB 3.0 a zároveň je nutné, aby bol do týchto rozhraní zapojený notebook alebo stolný počítač.

Podľa čoho vybrať

Spôsob napájania

USB huby môžeme rozdeliť podľa toho, či sú energeticky nezávislé, alebo či čerpajú napätie zo zariadenia, do ktorého ho pripojíte:

  • USB hub s napájaním - pripája sa do elektrickej siete
  • USB hub bez elektrického napätia - čerpá energiu zo zariadenia, ku ktorému ho pripojíte; je praktický a kompaktný

Počet USB portov

Počet USB portov hrá hlavnú úlohu pri jeho výbere. Spíšte si, k akým zariadeniam budete chcieť USB port zapojiť a podľa toho vyberte počet výstupov. Vždy sa vám ale hodí mať aspoň jeden či dva výstupy navyše. Na slovenskom trhu zoženiete USB huby s menej ako 4 výstupmi, 4–5 výstupmi, 6–7 výstupmi, 8–10 výstupmi alebo 10 a viac výstupmi.

Výstupné napätie rozbočovača

Každé pripojené zariadenie z USB portu odčerpáva určité množstvo energie. Ak je výstupné napätie napríklad 500 mA, myš má odber 100 mA a reproduktor 400 mA znamená, že USB port je už plne vyťažený. Pokiaľ k nemu pripojíte ďalšie zariadenie, môže to spôsobiť preťaženie a následnú nefunkčnosť. Predovšetkým IT špecialisti alebo grafici preto skôr ocenia USB hub s vlastným napájaním, potom sa nemusia preťaženia báť.

Veľkosť

USB huby sa väčšinou zmestia do každej tašky alebo kabelky. Sú ľahké a kompaktné. USB huby s vlastným nabíjaním už také skladné nie sú, navyše disponujú káblom, ktorý tiež niečo váži. Preto sa hodí skôr na prácu doma alebo v kancelárii. Ak si budete kupovať USB hub s externým zdrojom energie, potom sa pozrite aj na to, koľko centimetrov meria kábel. Tak si môžete spočítať, kam až USB hub dosiahne.

Užívateľsky veľmi obľúbené sú napríklad štvorcové USB huby s rozhraním rozloženým do všetkých strán. Niekedy však môžu byť nepraktické pri práci, pretože káble máte zapojené do všetkých jeho strán.

USB hub bez elektrického napätia čerpá energiu zo zariadenia, ku ktorému ho pripojíte.

Typy konektorov USB rozbočovačov

USB porty sú základom každého USB hubu. Avšak pokročilejšie rozbočovače na sebe nesú aj ďalšie sloty, do ktorých môžete zapojiť napríklad slúchadlá, monitor počítača alebo videozariadenia. Hovoríme napríklad o slotoch ako HDMI, Jack, DVI, VGA, SD ​​karty alebo DisplayPort.

Prípadne si ešte môžete zaobstarať takzvaný microUSB hub, ktorý je tiež obojstranný. Využijete ho pri práci na mobilnom telefóne, ktorý micro USB využíva.

Pripojenie a bezdrôtová funkcia

Pripojenie

USB hub zapájate do zariadenia pomocou jedného z USB portov. Tento prepojovací port ale nie je započítavaný do počtu konektorov udávaných výrobcom v popise produktu. USB hub sa k zariadeniu pripája dvoma možnými spôsobmi:

  • Tesne spojený s USB rozbočovačom - USB hub je priamo pritisnutý k počítaču a je teda skladný a kompaktný; ľahko sa však môže stať, že sa vám pri častom používaní vykýve
  • Kábel - poskytuje väčšiu flexibilitu pri manipulácii s počítačom; väčšinou môžete kábel oddeliť od hubu

Bezdrôtové funkcie

Tie najmodernejšie USB huby podporujú aj čiastočný bezdrôtový prenos. To sa napríklad hodí pri bezdrôtovom nabíjaní produktov spoločnosti Apple. Prípadne funguje na princípe USB Bluetooth adaptéra s dosahom niekoľkých metrov.

USB-C huby sú síce drahšie, ale investícia sa vám mnohonásobne vráti. Sú extrémne odolné proti mechanickému poškodeniu a taktiež mávajú univerzálne redukcie pre SD karty, HDMI aj klasický USB výstup.

Príslušenstvo

Grafické karty

Pevné disky interné

Základné dosky

Procesory

Pevné disky externé

Pamäte

PC skrinky

Chladenie

Zdroje

Zvukové karty

Sieťové karty

Výmenné kity a boxy

Mechaniky

Radiče

TV tunery

Interné rámčeky

Najčastejšie otázky

Čo je multifunkčný hub?

Multifunkčný hub nedisponuje len USB portmi, ale aj napríklad slotom pre pamäťové karty, HDMI vstup pre pripojenie monitora alebo napríklad Ethernet slotom pre pripojenie internetového kábla.

Čo sa stane, keď bude rozbočovač preťažený?

Ak zapojíte do USB hubu viac zariadení, než je schopný z hľadiska energie pojať, potom vám môže prestať fungovať.

Aký USB hub si mám vybrať, keď ho chcem používať v aute?

V tomto prípade si vystačíte s klasickým USB hubom so vstupným pripojením cez USB 3.0 alebo 2.0.